AIR SHOW 2017- MIĘDZYNARODOWE POKAZY LOTNICZE RADOM

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW 2017.

Zapraszam do galerii.

To była impreza, która od samego początku wzbudzała różne skrajne reakcje. Jedni wróżyli, że się nie odbędzie inni mówili, że tak, ale nie wiadomo jak ona wyjdzie.  Ciągłe zmiany terminów miejsc oraz sprzeczne komunikaty pomiędzy miastem a Wojskiem Polskim powodowały, że wokół imprezy Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW 2017 nastał ciężki klimat.

Sprawa unormowała się dopiero jakieś trzy miesiące przed wydarzeniem.  Wtedy z różnych źródeł informacyjnych zaczął się pokazywać konkretny kształt imprezy.

Ja związku z różnymi zawirowaniami osobistymi byłem tylko w jeden dzień(w niedzielę). Dlatego moje wrażenia będą się odnosiły do jednego dnia tej imprezy.

Co edycja staram się być wcześniej w Radomiu( powód jest prosty – Radom podczas każdych pokazów przeżywa istne oblężenie a ja po prostu jestem z natury wygodnym człowiekiem i nie znoszę jeździć przez godzinę i szukać miejsca gdzie mogę samochód zostawić), Gdy udało mi się w dobrym miejscu zostawić samochód udałem się do punktu odbioru przepustek spoterskich ( pozdrawiam przemiłe Panie, które tym się zajmowały) i udałem się pod bramę wejściową. Kolejny plus przychodzenia tak wcześnie jest taki, że możesz wejść zaraz po otwarciu bram obejrzeć wszystkie samoloty z bliska i porobić zdjęcia( np. bez ludzi wchodzący w kadr, którzy w 4 literach mają to, że ktoś robi zdjęcia, – bo przecież ON musi wejść przed samolot i cyknąć sobie zdjęcie itp.) oraz w spokoju przejrzeć stanowiska z różną maścią gadżetów lotniczych. Po zwiedzaniu części oficjalnej udałem się do części mniej oficjalnej, aby rozłożyć swój sprzęt oraz spotkać się z znajomymi i przy grillu w spokoju zacząć oglądać pokazy, które zaczęły się punktualnie.

Jak już wspomniałem z powodu takich a nie innych pokazy mogły wydawać się mniej okazałe – fakt było mniej zespół zaproszonych ale te, które się pokazały na Radomskim niebie pokazały się z najlepszej strony – Możną tutaj wspomnieć o naszych rodzinnych Zespół Akrobacyjny „Orlik” czy też Biało-Czerwone Iskry, grupa Żelazny, „Cellfast Flying Team” z zagranicy zaprezentował się zespół „ Baltic Bees Jet Team”, „Red Bull – The Flying Bulls”.
Z zagranicznych gości najbardziej mi zapadł pokaz grupy  Red Bull -The Flying Bulls. W na Radomskich pokazach pokazali się w dość silnej reprezentacji

– B-25J Mitchell –, którego pilotował Hans Pallaske( przepiękna maszyna, która jest cała srebna a te srebro jest wypolerowane na wysoki błysk)

Vought F4 U-4 Corsair-, za którymi sterami zasiadał Eric Gujan. Jako ciekawostkę podam fakt, że na naszym kontynencie są dwie takie maszyny tego typu.

North American T-28B Trojan– pierwszy raz widziałem tą maszynę w powietrzu. Piękny pokaz z dodatkowymi smugaczami, które dość długo utrzymywały się w powietrzu przybierając różne kształty.Za sterami zasiadał Miguel Hochletiner.

Pokazy w Radomiu były podzielone na dwa bloki (tzw. Cywilny i Wojskowy). Gdy zakończył się blok cywilny nad Lotniskiem w Radomiu przeleciała defilada składająca się z 65 samolotów oraz śmigłowców służące w naszym lotnictwie.
Co do pokazów „wojskowych” warto odnotować piękny pokaz w wykonaniu SW-4- pilotowany przez mjr Berezinśki. – Naprawdę przepiękny pokaz i do tego śliczne malowanie. Naprawdę według mnie bomba!

Kolejnym dobrym pokazem był wspólny pokaz  Xtreme Sky Force w wykonaniu Artura Kielaka, który lata na samolocie XtremeAir XA41 oraz MIGa-29 z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego, którego pilotował por. Jacek Stolarek. Za każdym razem jak widzę te dwie piękne maszyny w locie to mordką mi się cieszy. Bardzo polecam pokaz!
Oczywiście można też było podziwiać te maszyny w osobnych pokazach.
Jedynie, czego żałuje to, że w roku 2017 tak mało widziałem F-16 TIGER DEMO TEAM POLAND – Pokaz został przerwany z powodu technicznych- mam nadzieję, że w roku 2018 będę częściej go widywał.

Warte zaznaczenia był fakt, że odwiedzili nas goście z zagranicy.
Ciekawy pokaz jak zawsze dał pilot latający na Rumuńskim MIGu-21– zawsze warto zobaczyć pokaz tej maszyny, bo coraz mniej maszyn lata a kraj, z którego przyleciała maszyna dość poważnie zastanawia się nad wymianą tych leciwych maszyn na nowsze. Pilotował Col. Matorga.

Co do drugiego rodzynka to fajny pokaz dał pilot Col. Oksanoczenko na swoim przepięknym SU-27 – było nisko i na dopalaczu- szkoda tylko, że nigdy nie widziałem wyrzutu flar- mam nadzieję, że w roku 2018 zobaczę na któryś pokazach wyrzut flar.

Podczas tegorocznej edycji imprezy miałem po raz pierwszy zobaczyć na gościnnym przelocie Rockwell B-1B Lancer– zawszę widziałem te maszynę, gdy stała ogrodzona barierkami i dumnie pozowała do zdjęć- tym razem miałem okazję zobaczyć tą maszynę na żywo- powiem jedno jest piękna!

Powoli zbliżam się do końca… i trzeba sobie odpowiedzieć na jedną ważną rzecz… Czy edycja 2017 była udaną edycja?
W moim przekonaniu tak. Fakt byłem na tej imprezie jeden dzień i mogę się wypowiadać tylko za siebie, ale mój werdykt jest pozytywny. Wielkie brawa dla organizatorów, którzy zrobili taką imprezę w tak krótkim czasie oraz powiedzmy sobie w dość średnim klimacie( ten, kto śledził sprawę w mediach ten wie, o czym mówię…) Impreza trwała około 10 godzin( od, 9: 00 do19) więc sami widzicie, że było, co oglądać przez te dwa dni. W roku 2018 przypada 100-lecie powstania naszego Państwa. Mam nadzieje, że w roku 2018 impreza będzie bardzo udana!.

Wszystzkich chetnych zapraszam do sledzenia oficjalnego profilu na FB:

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW

oraz Strony internetowej:

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW

 

 

PS.
Na koniec pozdrawiam dwie miłe Panie z punktu akredytacyjnego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *