12. BBSP

FESTYN LOTNICZy W 12 BAZIE BEZZAŁOGOWYCH STATKÓW POWIETRZNYCH

Zapraszam do zapoznania się z zdjęciami z Festynu lotniczego w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych (1)

Dzień 3 września ma dla mnie określone znaczenie, ale o tym potem, bo teraz – tak dla odmiany – trochę historii naszego kraju, oczywiście w odniesieniu do powyższego dnia. Tak więc (z grubsza):

  • 1863 – Powstanie styczniowe: zwycięstwo powstańców w bitwie pod Panasówką.
  • 1881 – Otwarto Teatr Nowy (1881-1901) w Warszawie.
  • 1914 – I wojna światowa: wojska rosyjskie zajęły Lwów.
  • No i 19XX , z ważnych dat, moje narodziny 🙂

Ok, wracamy do współczesności… a więc w tym roku, a.d. 2016, wziąłem udział w festynie lotniczym na terenie 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych.

Była to moja druga wizyta na tym festynie i nie bez powodu, mam do niej sentyment i z chęcią będę przyjeżdżał na każdy kolejny. Jest to wydarzenie, na którym jest mniejsza ilość osób, nie ma wielkich kolejek do samolotów, a przy barierkach można znaleźć miejsce i swobodnie podziwiać podniebne ewolucje i maszyny znajdujące się na ziemi. Jednym zdaniem – luz i miejsce dają wolność.

Festyn miał bogaty program, w skał którego wchodziły:

 

Na tej imprezie nie mogłem zostać zbyt długo, bo miałem urodziny i każdy z rodziny śpieszył się na imprezę z tej okazji, a ja miałem ochotę na jeszcze trochę. Dobrze, że był ze mną senior rodu i przypominał o obowiązkach  (szerzej o tym  – kiedyś).

Jeśli ktokolwiek z Was chce dowiedzieć się czegoś więcej o wspomnianej Bazie, zapraszam  na ich stronę WWW lub na FB, gdzie też są informacje.

(1)12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu powstała na bazie 12. Komendy Lotniska oraz dywizjonu rozpoznania powietrznego.  Bazą dowodzi płk dypl. pil. Łukasz Andrzejewski – Popow. Zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem organizacja etatowa ma docelowo uwzględniać wymogi obsługi zaplanowanych do pozyskania systemów klasy MALE.W bazie będą funkcjonowały eskadry bezzałogowców średniego zasięgu, krótkiego zasięgu oraz operacyjnych MALE. 12. BBSP weszła w podporządkowanie 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Jest jednostką organizacyjną bezpośrednio podporządkowaną Dowódcy 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, przeznaczoną do zdobywania, gromadzenia, przetwarzania, analizy i interpretacji pozyskanych informacji oraz dystrybucji informacji rozpoznawczo-wywiadowczych dla decydentów polityczno- wojskowych
w czasie pokoju, kryzysu i wojny w czasie zbliżonym do rzeczywistego
z wykorzystaniem systemów będących na jej wyposażeniu. Odpowiada
za zabezpieczenie operacji lotniczych prowadzonych z i na lotnisku bazy
w odniesieniu do samolotów lotnictwa taktycznego, transportowego i śmigłowcowego RSZ RP, a także zadań HNS w odniesieniu do operacji lotniczych SP Sojuszu.

(więcej o Bazie można przeczytać tutaj:

http://12bbsp.wp.mil.pl/pl/43.html)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *